Kot z niewydolnością nerek – objawy

Z uwagi na to, że niewydolność nerek u kota jest stosunkowo często diagnozowaną chorobą, warto dowiedzieć się więcej na jej temat. Baczna obserwacja podopiecznego i znajomość towarzyszących schorzeniu dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania i zatrzymanie choroby na wczesnym etapie rozwoju. Jakie są objawy niewydolności nerek? Dowiedz się i trzymaj rękę na pulsie!

Nerki – narząd do zadań specjalnych!

Niewydolność nerek u kota to poważna choroba, która zaburza pracę całego organizmu. Dzieje się tak dlatego, że narząd ten pełni szereg istotnych funkcji. Tylko niektóre z nich to: usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, wytwarzanie hormonów, regulacja ciśnienia, zachowanie prawidłowego poziomu gospodarki wodnej i elektrolitowej oraz optymalnego pH. Kiedy zatem zawodzą nerki, przestaje prawidłowo działać wiele innych układów organizmu.

Objawy niewydolności nerek u kota

Istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na problemy z nerkami. Musisz pamiętać o tym, że mogą one mieć różne natężenie i nie muszą występować jednocześnie. Oto symptomy, których nie możesz bagatelizować.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Wymioty, biegunka lub wręcz przeciwnie – zaparcia. Wszystkie te przykre dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju niewydolności nerek. Jednorazowy incydent nie musi od razu budzić niepokoju. Jeśli jednak powtarza się, a kot jest przy tym wyraźnie osłabiony, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.

Zaburzenia układu moczowego i problemy kuwetowe

Objawy, które powinny zaalarmować opiekuna to m.in. częste oddawanie moczu, zwiększona ilość oddawanego moczu, nieprzyjemny zapach, wypróżnianie się poza kuwetą. Symptomy te nie muszą wystąpić jednocześnie. Pojawienie się któregokolwiek z nich powinno skłonić do obserwacji i konsultacji z lekarzem, jeśli nie mijają w krótkim czasie.

Zwiększone pragnienie

Koty nie przepadają za wodą. W naturze zapotrzebowanie na nią starają się pokrywać, jedząc wilgotny pokarm (małe gryzonie, jak np. myszy, w większości składają się z wody). Nawet jednak domowe mruczki, odżywiane suchą karmą, niejednokrotnie stronią od wody, co bywa przyczyną problemów zdrowotnych. Kot z niewydolnością nerek odczuwa natomiast wzmożone pragnienie, co nie powinno ujść uwadze opiekuna.

Utrata apetytu i spadek masy ciała

Utrata apetytu to poważny objaw chorobowy. Kot musi jednak jeść, aby jego organizm mógł funkcjonować i miał siłę do walki o zdrowie. Rozwiązaniem może okazać się zmiana dotychczasowej karmy na bardziej smakowitą. Zarówno karmy specjalistyczne, jak i karmy bytowe serwowane podopiecznemu powinny cechować się najwyższą jakością, jak np. karmy SPECIFIC™.

Inne objawy choroby

Niewydolność nerek może objawiać się także takimi zachowaniami i dolegliwościami jak np. próba izolowania się, ukrywanie, ospałość, brak chęci do zabawy, wylizywanie okolic genitaliów, wypadanie sierści, nieprzyjemny zapach z pyska.

Niewydolność nerek u kota – rokowanie

Niewydolność nerek u kota jest poważną chorobą, ale nie wyrokiem! Odpowiednio szybko podjęte leczenie, zmiana diety, stała kontrola lekarska i dobra opieka w domu mogą ocalić kotu życie i uczynić je naprawdę komfortowym pomimo choroby.

 

Kot z niewydolnością nerek – objawy

0 komentarzy

  • najgorzej, że zwierze nie pokaże jasno, że coś go boli

Dodaj komentarz