Czy można podawać zioła kotu? Jeśli tak, to jakie?

Kot jest zwierzęciem mięsożernym, ale nie oznacza to, że jego dieta nie może być wzbogacona o pokarm roślinny. Istnieje wiele ziół i naturalnych przypraw, które doskonale sprawdzą się w roli wartościowego dodatku i będą stanowić dla mruczka nie lada atrakcję. Jakie zioła są bezpieczne dla kota, a których należy unikać? Sprawdź!

Dlaczego warto wzbogacić kocią dietę ziołami?

Liczne zioła wykazują właściwości prozdrowotne, m.in. przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze i uspokajające, zarówno na ludzki i koci organizm. Ponadto są po prostu smaczne i aromatyczne, dlatego stanowią ciekawy dodatek do posiłku oraz sposób na urozmaicenie otoczenia zwierzęcia. Decydując się na stworzenie ziołowego ogródka, wzbogacisz również swoją dietę i poprawisz samopoczucie, bo jak powszechnie wiadomo – obecność roślin ma kojący wpływ na psychikę!

Jakie zioła można podać kotu?

Lista dobroczynnych ziół jest długa. Poznaj te najpopularniejsze i łatwe do zdobycia:

  • kocimiętka – choć nie wszystkie koty na nią reagują (jest to uwarunkowane genetycznie), większość z nich za nią przepada, ma ona działanie relaksujące, jest ponadto wykorzystywana w ludzkim ziołolecznictwie, jako roślina ozdobna i odstraszająca m.in. muchy;
  • waleriana – wykazuje podobne działanie do kocimiętki;
  • rozmaryn – napar z tego zioła wzmacnia przewód pokarmowy, reguluje trawienie i pobudza apetyt, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku kotów o obniżonym łaknieniu, nie należy podawać go kociętom, ciężarnym kotkom i kotom chorującym na padaczkę;
  • tymianek – działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo, jednak nie należy zastępować nim odrobaczania preparatami weterynaryjnymi, a jedynie stosować w tym celu wspomagająco;
  • natka pietruszki – ma właściwości przeciwzapalne, wspiera m.in. układ odpornościowy i zapewnia świeży oddech, którego utrzymanie u kotów bywa wyzwaniem;
  • koper ogrodowy – smaczny, aromatyczny koperek wspiera trawienie i pobudza apetyt.

Inne zioła, po które może sięgnąć Twój mruczek, to m.in. oregano, nagietek, melisa, kolendra czy rumianek. Co niezmiernie ważne, wszystkie wymienione rośliny powinny stanowić wyłącznie drobny dodatek do diety, gdyż – jak wszystko – w nadmiarze mogą zaszkodzić.

Jakich ziół i przypraw nie podawać kotu?

Nie wszystko, co dobre dla człowieka, jest dobre dla kota. Zadbaj o to, aby Twój pupil nie miał dostępu m.in. do takich roślin jak:

  • anyż gwiazdkowy;
  • warzywa cebulowe (czosnek, cebula, szczypiorek, por);
  • gałka muszkatołowa;
  • mięta pieprzowa;
  • ostra papryka;
  • piołun.

Jeśli Twój podopieczny skosztuje któregoś z nich, obserwuj go i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Wiele kotów, choć są zwierzętami mięsożernymi, lubi czasem skubnąć jakąś roślinkę. Jeśli zauważasz takie tendencje u swojego pupila, zaproponuj mu jedno z wyżej wymienionych ziół – nie tylko bezpiecznych, ale smacznych i aromatycznych!

Sprawdź również nasze karmy bytowe dla kotów !

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz