Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Kot, który mieszka w domu, nawet jeśli jest mruczkiem wychodzącym i całe dnie spędza na zewnątrz, powinien mieć do dyspozycji kuwetę. O ile jej wybór raczej nie powinien stanowić większego problemu, o tyle dobranie żwirku, który będzie spełniał wymagania i zyska uznanie kota, bywa sporym wyzwaniem dla opiekunów. Jakie są jego rodzaje? Czym się charakteryzują? Jak wprowadzić nowy żwirek? Sprawdź!

Rodzaje żwirku dla kota

Specjalne żwirki dla kota, w przeciwieństwie do ziemi czy piasku, są bardzo higieniczne, dobrze absorbują nieprzyjemny zapach, nie wymagają codziennej wymiany i – ze względu na kształt i wagę – nie są wynoszone poza kuwetę w nadmiernych ilościach na kocich łapkach. Kłopot w tym, że koty, szczególnie te wychodzące, adoptowane w późniejszym wieku i nienauczone od małego korzystania ze żwirku, mogą nie akceptować proponowanego im podłoża. Na szczęście obecnie istnieje duży wybór żwirków, zatem któryś na pewno przypadnie do gustu Twojemu mruczkowi. Poza tym jest prosty sposób na to, aby go do niego przekonać, o czym poniżej, ale najpierw omówmy rodzaje żwirków.

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy jest jednym z najchętniej wybieranych. Cechuje się dużą wydajnością. Jeśli z kuwety korzysta jeden kot, wymiana żwirku może odbywać się średnio co 3 tygodnie. Codziennie należy usuwać odchody, natomiast mocz jest wchłaniany przez żwirek i pozostaje na dnie (żwirek się nie zbryla). Ten rodzaj żwirku świetnie sobie radzi z nieprzyjemnym zapachem.

Żwirek drewniany

To żwirek ekologiczny, zwykle można go spłukiwać w toalecie. Dobrze się zbryla i pochłania nieprzyjemne zapachy. Jest dość wydajny, a jego cena jest niewysoka w porównaniu z innymi żwirkami.

Żwirek kukurydziany

To kolejna ekologiczna propozycja. Żwirek jest biodegradowalny, wydajny i nie pyli się, dobrze zatrzymuje zapachy. Jego wadą jest to, że może pozostawiać żółte ślady, a niektóre koty go… jedzą.

Żwirek bentonitowy

Również cieszy się dużą popularnością. Koty zazwyczaj go akceptują. Jest dostępny w wersji zbrylającej i niezbrylającej, w różnych grubościach ziarenek. Dobrze absorbuje zapachy, jest stosunkowo wydajny. Może pylić, nie należy spłukiwać go w toalecie.

Piasek

Jeśli kot nie chce korzystać z żadnego żwirku, a Ty nie zamierzasz z tym walczyć, możesz zakupić specjalny piasek do kuwety. Jego użytkowanie wiąże się z częstą wymianą całości podłoża.

Inne rodzaje żwirku

Poza wyżej wymienionymi dostępne są mniej znane rodzaje żwirku, jak np. żwirek sepiolitowy a nawet żwirek… tofu! Ponadto możesz nabyć specjalny żwirek do pobierania moczu, tzw. diagnostyczny. Gdy kot skorzysta z toalety, możesz pobrać mocz do badania, ponieważ nie jest on wchłaniany przez podłoże (choć lepszym wyborem będzie cystocenteza u lekarza weterynarii!).

Żwirki występują nie tylko w różnych grubościach granulek i wielkościach opakowania, ale też w rozmaitych wersjach zapachowych.

Żwirek dla kota – jaki wybrać i jak go wprowadzić?

Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie wyboru… kotu! Jeśli bowiem z jakiegoś powodu wybrany przez Ciebie produkt nie będzie mu odpowiadał, mruczek może manifestować swoje niezadowolenie, konsekwentnie wypróżniając się poza kuwetą. Wiele kotów nie akceptuje np. żwirków zapachowych, które drażnią ich czułe nosy. Spróbuj zamienić dotychczasowy żwirek na nowy w sposób możliwie bezbolesny, stopniowo dosypując nowe podłoże do starego, np. po jednej garści co drugi dzień.

Jeśli Twój pupil mimo wszystko załatwia swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, bo problemy kuwetowe mogą wynikać z przyczyn zdrowotnych. Zwróć uwagę na zachowanie mruczka i koniecznie pamiętaj o prawidłowej diecie. Podawaj mu zbilansowaną karmę, jak np. karmy SPECIFIC™, dostosowaną do jego wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Pamiętaj również o regularnym napełnianiu pojemników czy miseczek z wodą!

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz