Weterynarz radzi, jak dbać o koty na wiosnę!

Wiosna tuż za rogiem. Wyczuwają ją nie tylko ludzie, też także ich czworonożni przyjaciele. Warto wiedzieć, że zmianom w pogodzie i przyrodzie mogą też towarzyszyć zmiany zachowań i potrzeb u kotów. Jak je karmić, pielęgnować i jak uchronić przed czyhającymi na zewnątrz niebezpieczeństwami? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Gdy koty marcują…

Bardzo często mówi się, że marzec to koci miesiąc. Jest to czas, kiedy zwierzaki na widok słońca dostają zastrzyku energii i z chęcią wyskakują przez otwarte drzwi i okna. Na zewnątrz czekają na nie nowe zapachy i uczucia, które przyciągają – szczególnie młode koty.

Zwierzaki coraz częściej znikają i mogą nie wracać do domu całymi dniami. Wszystko dlatego, że marzec jest kocim okresem godowym. Jak zauważyć oznaki godów u pupili domowych? Kotki zaczynają ocierać się o różne przedmioty oraz o domowników, unoszą tylną część ciała lub kładą się i wyginają na wszystkie strony, głośno przy tym miaucząc. Kocury natomiast za wszelką cenę próbują wyrwać się na zewnątrz, a ze swoich wędrówek wracają pokaleczone, co stanowi wynik walk z innymi samcami.

Jak dbać o koty w ich okresie godowym? Weterynarze radzą przede wszystkim dobrze zabezpieczyć okna i balkony, zakładając siatki, które uniemożliwią ucieczkę. Oprócz tego kotkom można też podać specjalne środki hormonalne, dostępne w klinikach weterynaryjnych. Nie jest jednak tajemnicą, że najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze pozostają kastracja lub sterylizacja.

Young successful clinician of veterinary hospital examining cat with stethoscope in his clinics

Wiosenne zagrożenia

Wyższe temperatury sprzyjają też rozmnażaniu pasożytów, szczególnie pcheł i kleszczy, które mogą ukrywać się w coraz wyżej wzrastających trawach i krzewach. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla ludzi i na odwrót – przyniesione na płaszczu czy bucie, mogą dostać się do kota. Dlatego też już wczesną wiosną warto zaaplikować odpowiednie preparaty lub wyposażyć pupila w specjalną obrożę chroniącą przed pasożytami.

Dobrze jest również przyjrzeć się odchodom zwierzaka i sprawdzić, czy nie znajdują się w nich małe, białe robaki. Gdzie znaleźć ochronę i jak leczyć kota, który zmaga się z pasożytami? Na wczesnym etapie nie będą konieczne usługi weterynaryjne, jednak to właśnie przychodnia weterynaryjna taka jak https://www.vikravet.pl pomoże Ci dobrać najskuteczniejsze środki przeciwpasożytnicze.

Linienie u kotów

Z końcem zimy i nadejściem ocieplenia temperatury, zaczyna też zmieniać się kocia sierść. Dlatego coraz częściej można zauważyć kłębki i kłaczki zarówno na kanapie, jak i na ubraniach. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy się ich pozbyć – zadbać trzeba także o odpowiednią pielęgnację kociej sierści.

Odkładana w kocim żołądku sierść może doprowadzić nie tylko do wymiotów, ale i utraty wagi. Dlatego też każdy weterynarz radzi, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości furminator, który usuwa nadmiar podszerstka oraz martwych włosów. Dodatkowo warto zakupić też specjalny żel podawany kotu doustnie, który wspomoże trawienie zalegającej sierści.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz